Nawozy do ogrodu

W celu polepszenia właściwości gleby w naszym ogrodzie, a tym samym zapewnienia hodowanym przez nas roślinom lepszego wzrostu, powinniśmy zainwestować w odpowiedni nawóz. Nawozy służą do zasilenia gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla naszych roślin. Dzięki nim gleba staje się bardziej żyzna i urodzajna. Polepszają się jej właściwości fizyczne i chemiczne. Dzięki nim wzbogacamy ziemię w takie składniki jak azot, fosfor, potas, wapń, magnez oraz inne makroelementy niezbędne zielonym organizmom do prawidłowego rozwoju. Nawozy możemy podzielić na pięć podstawowych grup.

Są to nawozy Ziemovit: mineralne, wapniowe, naturalne, organiczne oraz nawozy niekonwencjonalne. Nawozy mineralne są nawozami sztucznymi, których działanie polega na dostarczaniu roślinom składników organicznych, jednak nie wpływają one w żaden sposób na jakość gleby. Można podzielić je na dwie podstawowe grupy – jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Dodatkowo możemy także wyróżnić podział na nawozy mineralne uniwersalne, specjalistyczne, wolno działające oraz dolistne. W przydomowym ogrodzie najlepiej stosować nawozy mineralne wieloskładnikowe, które dostarczą naszym roślinom wszystkich niezbędnych składników. Dodatkowo należy pamiętać, że z uwagi na fakt, że nie ulepszają one gleby, należy stosować je w parze z nawozami uzdatniającymi ziemię.

Nawozy wapniowe służą zaś do zmiany kwasowości gleby. Stosuje się je w zależności od uprawianych roślin, ponieważ różne rośliny i kwiaty potrzebują innego pH gleby. Odczyn kwasowości ziemi należy sprawdzać raz na kilka lat, ponieważ zmienia się on pod wpływem zużycia przez rośliny oraz wypłukiwania wapnia przez deszcz. Należy pamiętać aby wapnować ziemię środkami zawierającymi magnez. Nawozy naturalne oraz organiczne, często występują jako jedna grupa, z uwagi na ich zbliżone pochodzenie oraz działanie. Można do nich zaliczyć kompost, biohumus, nawóz ptasi oraz obornik.

Nie tylko dostarczają roślinom mikro i makro elementów, ale także w znacznym stopniu użyźniają glebę.